Ogłoszenia parafialne
III Niedziela Zwykła
26 stycznia 2020 r.

Autor ks. proboszcz 26.01.2019 r.

 1. W przyszłą niedzielę uroczystość Matki Bożej Gromnicznej, podczas liturgii świecimy gromnice.
 2. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych od godz. 8.15.
 3. W tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca. Ks. Piotr odwiedzi chorych w domach w sobotę m 1 lutego od godz. 8.00, ks. Łukasz w sobotę 8 lutego od godz. 8.00.
 4. W sobotę po Mszy św. o godz. 9.00 adoracja wynagradzająca do godz. 10.00.
 5. Świetlice „Caritas” zapraszają dzieci i młodzież do udziału w feriach zimowych w dniach 27 stycznia do 7 lutego w godz. 14.00 do 18.00. Więcej informacji na plakacie.
 6. Żywy Różaniec i Odnowa w Duchu Świętym zapraszają na 33 dniowe rekolekcje zawierzenia Maryi. Każdy może być uczestnikiem rekolekcji. Pierwsze spotkanie modlitewno-organizacyjne będzie w piątek 21 lutego po Mszy św. o godz. 18.30 w naszym kościele. Będzie możliwość nabycia materiałów do indywidualnego przeprowadzenia rekolekcji.
 7. W przyszłą niedzielę zbiórka ofiar do puszek na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.
 8. Ofiary składane na tacę w przyszłym tygodniu przeznaczone na chodniki przy kościele.
 9. Odwiedziny duszpasterskie w rodzinach naszej parafii:
  • W poniedziałek 27 stycznia ul. Mieszka I blok nr 52 i 54 oraz kolęda dodatkowa. Prosimy o zgłaszanie tych osób, których nie zastaliśmy wcześniej w domach, a chciałyby przyjąć księdza.
 10. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 11. Zachęcamy do nabywania tygodnika Niedziela, dużo ciekawych tekstów znajdziemy także w Gościu Niedzielnym.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!