Ogłoszenia parafialne
Uroczystość Objawienia Pańskiego
06 stycznia 2019 r.

Autor ks. proboszcz 06.01.2019 r.

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli. Zapraszamy na Orszak Trzech Króli, który w tym roku będzie w odmiennej formule. Rozpoczniemy Mszą św. w naszym kościele o godz. 16.00, a następnie w orszaku przejdziemy do Domu Kultury, gdzie będą wystawiane całe jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.
 2. Dziś nie będzie Mszy św. o godz. 18.00.
 3. Zmiana tajemnic różańcowych w niedzielę 13 stycznia o godz. 17.30, w tym dniu zapraszamy na spotkanie opłatkowe grupy parafialne.
 4. Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia św. Jana Chrzciciela będzie w sobotę 12 stycznia o godz. 18.30 - serdecznie zapraszamy.
 5. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają dziewczęta na dni skupienia, które będą w Poznaniu w dniach 11-13 stycznia. Szczegóły na plakacie na tablicy ogłoszeń.
 6. Odwiedziny kolędowe w rodzinach naszej parafii:
  • 7 stycznia poniedziałek od godz. 16.00 ul. Marcinkowskiego, ul. Kwiatowa,
  • 8 stycznia wtorek od godz. 16.00 ul. 30 Stycznia,
  • 9 stycznia środa od godz. 16.00 ul. Łąkowa, Owczarnia, Polna,
  • 10 stycznia czwartek od godz. 16.00 ul. Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego,
  • 11 stycznia piątek od godz. 16.00 ul. Poznańska,
  • 12 stycznia sobota od godz. 14.00 ul. Konstytucji 3 Maja i ul. Rolna.
 7. Obowiązkowe nauki przed chrztem dla rodziców i chrzestnych będą w środy 16 i 23 stycznia o godz. 19.00 - wejście do sali od strony parku.
 8. W dzisiejszą niedziele ofiary składane na tacę przeznaczone są na spłatę nowego napędu dzwonów.
 9. W czasie kolędy po południu kancelaria parafialna nie będzie czynna. Pilne sprawy można załatwiać po wieczornej Mszy św.
 10. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa Niedzielnego” oraz „Misyjnych Dróg”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!