Ogłoszenia parafialne
Uroczystość Narodzin św. Jana Chrzciciela
24 czerwca 2018 r.

Autor ks. proboszcz 24.06.2018 r.

 1. Dziś w liturgii Kościoła obchodzimy Narodziny św. Jana Chrzciciela - w naszej parafii jest to dzień odpustowy.
 2. Od przyszłej niedzieli nie będzie Mszy św o godz. 16.00 - do końca wakacji.
 3. Ojciec święty Franciszek z okazji 350. rocznicy obecności obrazu Matki Bożej w Rokitnie ustanowił w tym sanktuarium Rok Jubileuszowy. Wszyscy pielgrzymi podczas nawiedzenia Sanktuarium będą mogli otrzymać laski odpustu całkowitego, pod zwykłymi warunkami. Szczegółowy program nabożeństw rokitniańskich znajdziemy na tablicy ogłoszeń w kruchcie.
 4. Zmiana tajemnic różańcowych w przyszła niedzielę o godz. 17.30.
 5. Ks. Tomasz zaprasza członków wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, Żywego Różańca, Przyjaciół Pradyża, grupy biblijnej na Mszę św. kończącą kolejny rok formacji w poniedziałek 25 VI o godz. 19.00.
 6. Ks. Tomasz odwiedzi swoich chorych w sobotę 30 czerwca.
 7. Informujemy, że na mocy dekretu Ks. Biskupa ks. Tomasz z dniem 25 sierpnia kończy posługę duszpasterska w naszej parafii. Z tej okazji zapraszamy na Mszę św. dziękczynną 19 sierpnia o godz. 10.30.
 8. Świetlice „Caritas” zapraszają dzieci i młodzież na wakacje w mieście – informacje bliższe na plakatach.
 9. Ks. Jacek Blążkiewicz z parafii św. Wojciecha zaprasza na festiwal poezji nad jeziorem Głębokim 30 czerwca od godz. 18.00.
 10. W dzisiejszą niedzielę zbiórka ofiar do puszek na pomoc w wyjeździe na oazy wakacyjne młodzieży z naszej parafii.
 11. W przyszłą niedzielę ofiary złożone na tacę przeznaczone będą na renowację terenu wokół kościoła.
 12. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 13. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!