Ogłoszenia parafialne
XXIX Niedziela Zwykła
21 października 2018 r.

Autor ks. proboszcz 21.10.2018 r.

 1. W dzisiejszą niedzielę inaugurujemy Tydzień Modlitw w Intencji Misji, którego wezwanie brzmi „Pełni Ducha i Posłani”. Taca z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na cele misyjne.
 2. Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny:
  • poświęcenie nowych pomników na cmentarzu będzie w sobotę 27 października od godz. 15.00,
  • 1 listopada Msza św. będzie na cmentarzu o godz. 12.00, natomiast różaniec na starym cmentarzu o godz. 10.00,
  • w Dzień Zaduszny zapraszamy na Międzyrzeckie Zaduszki na cmentarzu o godz. 19.30,
  • na tablicach ogłoszeń umieszczony jest rozkład jazdy autobusów na cmentarz.
 3. Spotkanie wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej pw. św. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego we wtorek o godz. 19.30.
 4. Odnowa w Duchu Świętym spotyka się w czwartki po wieczornej Mszy św.
 5. Oaza młodzieżowa Ruchu Światło-Życie spotyka się w piątki o godz. 19.00.
 6. Oaza Dzieci Bożych spotyka się w sobotę o godz. 11.00
 7. Spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania z grupy starszej ks. Damiana będzie:
  • kl. 8 - wtorek 23 października o godz. 19.00,
  • kl. 3 gimn. - środa 24 października o godz. 19.00.
 8. Klub Młodzieżowy „Młodzi z Arki Przyszłości” zaprasza młodzież na dzień otwarty 25 października od godz. 16.00 w Arce przy stadionie.
 9. Zbliża się listopad – pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych w zamawianych Mszach św. i modlitwie wypominkowej.
 10. W dzisiejszą niedzielę możemy nabyć cebulki żonkili, które są wsparciem dla Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp.
 11. Do nabycia są kalendarze na przyszły rok – kolorowy (cena 5zł), jednostronicowy (1zł).
 12. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 13. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!