Róże Żywego Różańca
Nasza wspólnota
Różaniec jest piękną modlitwą: „Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczami naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Wkładają się one całokształt tajemnic radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez - można by powiedzieć – przez Serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy są nam najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy” Jan Paweł II, Rosiarium Virginis Marie, nr 2.
W naszej parafii istnieje 12 Róż Żywego Różańca – w tym jedna męska. Główną zelatorką jest Pani Genowefa Targaszewska, aktualnie grupę stanowi 225 modlących się różańcem osób. Spotkania odbywają się w I niedzielę miesiąca: o godz. 17.30 jest zmiana tajemnic różańcowych, o godz. 18.00 udział we Mszy św. zamawianej przez poszczególne róże oraz spotkanie formacyjne w salce parafialnej. Opiekunem grupy jest ks. Artur Grześko.
Zapraszamy do modlitwy różańcowej – tak niewiele potrzeba, aby wypraszać łaski dla siebie i innych.
Ceremoniał Żywego Różańca
Obecnie Żywy Różaniec istnieje prawie w każdej parafii, także w naszej. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe, czy światowe. W Polsce obowiązuje Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego.
Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie:
- w dniu przyjęcia do Żywego Różańca,
- Narodzenia Pana Jezusa (25 XII),
- Ofiarowania Pańskiego (2 II),
- Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (25 III),
- Zmartwychwstania Pańskiego (zgodnie z kalendarzem liturgicznym),
- Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII),
- w święto Królowej Różańca świętego (w naszej Parafii w pierwszą niedzielę października)...
- ...oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).
Zgodnie z Ceremoniałem, Żywym Różańcem kieruje Rada, którą tworzą zelatorzy, czyli kierownicy, wszystkich róż. Raz w miesiącu Żywy Różaniec dokonuje zmiany tajemnic różańcowych. Imiona nowo przyjętych członków wpisuje się do parafialnej Księgi Żywego Różańca. Wspólnota Żywego Różańca uczestniczy każdorazowo w pogrzebie zmarłego członka oraz w specjalnie zamawianej Mszy św. za spokój jego duszy.