Ogłoszenia parafialne
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
26 sierpnia 2018 r.

Autor ks. proboszcz 26.08.2018 r.

 1. W tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca. Po Mszy św. o godz. 9.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja wynagradzająca do godz. 10.30.
 2. Odwiedziny chorych w domach od godz. 8.00.
 3. W przyszłą niedzielę o godz. 17.30 zmiana tajemnic różańcowych, a po Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie formacyjne Róż Żywego Różańca.
 4. W poniedziałek powitamy ks. dr. Łukasza Marczaka, który będzie w naszej parafii pełnił funkcję rezydenta z prawami wikariusza. Otoczmy modlitwą posługę nowego Księdza w naszej wspólnocie.
 5. Od przyszłej niedzieli będzie odprawiana Msza św. niedzielna o godz. 16.00.
 6. Nauki przed chrztem dla rodziców i chrzestnych we wrześniu będą w środy 19 i 26 września o godz. 19.00. Natomiast kurs przedmałżeński rozpocznie się 21 września. Szczegółowy program podamy w przyszłą niedzielę.
 7. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają na pielgrzymkę ze św. Zygmuntem Szczęsnym Felińskim do Warszawy i Niepokalanowa w dniach 15-16 września. Szczegóły na plakacie w kruchcie.
 8. Od dzisiejszej niedzieli możemy brać udział w zbiórce przyborów szkolnych - dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej - organizowanej przez „Caritas” „Z uśmiechem do szkoły”.
 9. Ofiary zebrane na tacę w przyszłą niedzielę przeznaczone są na renowację terenu wokół kościoła.
 10. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!