Ogłoszenia parafialne
XIII Niedziela Zwykła
1 lipca 2018 r.

Autor ks. proboszcz 01.07.2018 r.

 1. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
  • w czwartek o godz. 18.00 modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych,
  • w piątek po Mszach św. o godz. 9.00 i 18.30 modlitwa litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa przed Najświętszym Sakramentem,
  • w sobotę po Mszy św. o godz. 9.00 adoracja wynagradzająca do godz. 10.30,
  • ks. Damian odwiedzi chorych w domach w sobotę od godz. 8.00.
 2. Od dzisiejszej niedzieli nie będzie Mszy św. o godz. 16.00 - do końca wakacji.
 3. Zmiana tajemnic różańcowych dziś o godz. 17.30.
 4. 12 lipca przybędzie do naszej parafii pielgrzymka organizowana przez siostry elżbietanki z Żar. Prosimy o zgłaszanie chętnych do przyjęcia pielgrzymów i ich ugoszczenia - prosimy zgłaszać się w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
 5. Świetlice „Caritas” zapraszają dzieci i młodzież na wakacje w mieście – informacje bliższe na plakatach.
 6. W dzisiejszą niedzielę ofiary złożone na tacę przeznaczone są na renowację terenu wokół kościoła.
 7. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i wzięli udział w XIII Festynie Parafialnym. Na renowację terenu przy kościele zebraliśmy 7.301 zł. Dziękuję za udział we wspólnej zabawie.
 8. W wakacje nie będzie nauk przed chrztem dla rodziców i chrzestnych. Spotkania wznowimy we wrześniu.
 9. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego” oraz „Misyjnych Dróg”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!