Ogłoszenia parafialne
Uroczystość Chrztu Pańskiego
13 stycznia 2019 r.

Autor ks. proboszcz 13.01.2018 r.

 1. Dziś zmiana tajemnic różańcowych o godz. 17.30, zapraszamy na spotkanie opłatkowe grupy parafialne.
 2. W piątek 18 stycznia rozpoczynamy Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
 3. Odwiedziny kolędowe w rodzinach naszej parafii:
  • 14 stycznia poniedziałek od godz. 16.00 ul. Spokojna, oś. Sikorskiego i oś. Centrum 1,
  • 15 stycznia wtorek od godz. 16.00 oś. Centrum 2, 3, 4,
  • 16 stycznia środa od godz. 16.00 oś. Centrum 5, 6, 7,
  • 17 stycznia czwartek od godz. 16.00 oś. Centrum 11, 14,
  • 18 stycznia piątek od godz. 16.00 oś. Centrum 9, 12, 13,
  • 19 stycznia sobota od godz. 14.00 oś. Centrum 15, 17,18, 19.
 4. Obowiązkowe nauki przed chrztem dla rodziców i chrzestnych będą w środy 16 i 23 stycznia o godz. 19.00 - wejście do sali od strony parku.
 5. W ubiegłą niedzielę ofiary składane na tacę przeznaczone były na spłatę nowego napędu dzwonów, wyniosły 5.290 zł „Bóg zapłać!” wszystkim ofiarodawcom.
 6. Świetlice „Caritas” zapraszają na ferie w mieście. Zapisy u pań Wiolety i Ewy w poniedziałek od godz. 14.00.
 7. W czasie kolędy po południu kancelaria parafialna nie będzie czynna. Pilne sprawy można załatwiać po wieczornej Mszy św.
 8. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!