Ogłoszenia parafialne
Uroczystość Ofiarowania Pańskiego
2 lutego 2020 r.

Autor ks. proboszcz 02.02.2020 r.

 1. W dzisiejszą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych od godz. 8.15.
 2. W tym tygodniu pierwszy czwartek i piątek miesiąca.
 3. W czwartek o godz. 18.00 modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
 4. W piątek po Mszach św. modlitwa Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 5. Ks. Łukasz odwiedzi chorych w sobotę 8 lutego od godz. 8.00.
 6. W sobotę 8 lutego o godz. 15.00 w Kościele św. Wojciecha będzie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego inaugurująca diecezjalne obchody Dnia Służby Zdrowia. O godz. 17.00 w Domu Kultury będzie wręczenie nagród Lubuskiego Samarytanina. Serdecznie zapraszamy od udziału w tych uroczystościach.
 7. Żywy Różaniec i Odnowa w Duchu Świętym zapraszają na 33 dniowe rekolekcje zawierzenia Maryi. Każdy może być uczestnikiem rekolekcji. Pierwsze spotkanie modlitewno-organizacyjne będzie w piątek 21 lutego po Mszy św. o godz. 18.30 w naszym kościele. Będzie możliwość nabycia materiałów do indywidualnego przeprowadzenia rekolekcji.
 8. Instytut Filozoficzno-Teologiczny zaprasza na serie wykładów po hasłem "Teologia w mieście". 10 spotkań o Piśmie Świętym, teologii moralnej, dogmatycznej i fundamentalnej będzie od 15 lutego do czerwca w soboty w godz. od 9.30 do 12.30 w Zielonej Górze oraz w Gorzowie Wlkp. W Gorzowie w Instytucie Bpa Wilhelma Pluty na ul. 30 Stycznia. Zapisywać się można na dres e-mail: sekretariat@ift.zgora.pl. Zapraszamy wszystkich chcących pogłębić swoją wiarę.
 9. W dzisiejsza niedzielę zbiórka ofiar do puszek na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.
 10. Ofiary składane na tacę w dzisiejsza niedzielę przeznaczone na chodniki przy kościele.
 11. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 12. Zachęcamy do nabywania tygodnika Niedziela, dużo ciekawych tekstów znajdziemy także w Gościu Niedzielnym.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!