Ogłoszenia parafialne
Uroczystość rocznicy
poświecenia kościoła
28 października 2018 r.

Autor ks. proboszcz 28.10.2018 r.

 1. Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny:
  • 1 listopada Msza św. będzie na cmentarzu o godz. 12.00, natomiast różaniec na starym cmentarzu o godz. 10.00. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 9.00, 10.30 i 18.00.
  • W Dzień Zaduszny zapraszamy na Międzyrzeckie Zaduszki na cmentarzu o godz. 19.30.
  • Na tablicach ogłoszeń umieszczony jest rozkład jazdy autobusów na cmentarz.
  • Zapraszamy na modlitwę wypominkową: w Dzień Zaduszny podczas Mszy św. o godz. 9.00 i 18.30 oraz od 3 do 8 listopada i we wszystkie niedziele listopada. W dni powszednie wypominki o godz. 17.45, w niedziele o godz. 17.15.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
  • w piątek po Mszach św. o godz. 9.00 i 18.30 modlitwa litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • w sobotę po Mszy św. o godz. 9.00 modlitwa wynagradzająca do 10.30,
  • w przyszłą niedzielę podczas wypominek zmiana tajemnic różańcowych oraz spotkanie formacyjne Róż Żywego Różańca,
  • odwiedziny chorych w domach 2 listopada (Dzień Zaduszny) od godz. 8.00, prosimy o powiadomienie chorych o tej zmianie.
 3. 3 listopada o godz. 19.30 zapraszamy na wieczornicę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w wykonaniu młodzieży oazowej naszej parafii.
 4. Wspólnota modltewno-ewangelizacyjna pw. św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zaprasza na Wieczór Chwały ze Świętymi w dniu 6 listopada o godz. 19.15 w naszym kościele.
 5. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają dziewczęta na dni skupienia w Poznaniu w dniach 9-11 listopada. Szczegóły na plakacie.
 6. Spotkanie wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej pw. św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego we wtorek o godz. 19.30.
 7. 3 listopada wyrusza pielgrzymka do Rokitna „Babskie Pogaduchy” o godz. 6.15 spod Sanktuarium i o godz. 7.00 spod Straży Pożarnej.
 8. Taca w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na remont napędów dzwonów na wieży kościoła. Od pewnego czasu nasze dzwony milczą, wynika to ze względów bezpieczeństwa, chcielibyśmy je ożywić, dlatego proszę o pomoc w tej sprawie. Natomiast renowacja terenu wokół kościoła na razie utknęła na etapie projektowym, ufam, że wiosną ruszymy z pracami wokół kościoła.
 9. Do nabycia są kalendarze na przyszły rok – kolorowy (cena 5zł), jednostronicowy (1 zł).
 10. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!