Ogłoszenia duszpasterskie
XXXIV niedziela zwykła - JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA (uroczystość)

Autor ks. proboszcz A.D. 2024.11.24


    I. Dzisiaj, w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata – ostatnia Niedziela roku liturgicznego – Święto Patronalne Zielonogórsko – Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie - Paradyżu. Taca przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne.
    II. *Dzisiaj przypada święto patronalne Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
    III. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się nowy rok liturgiczny – I Niedziela Adwentu. Już teraz prosimy o przygotowanie lampionów wraz z dziećmi na roraty. Roraty w adwencie planujemy od poniedziałku (2 grudnia) do piątku o godz. 17.30. Zapraszamy dzieci przed I Spowiedzią i I Komunią Świętą oraz wszystkie dzieci z lampionami (będą otrzymywały dedykowane obrazki); w ramach przygotowań przychodzą także kandydaci do bierzmowania z grupy starszej i młodszej.
    IV. Świąteczna akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom rozpocznie się w naszej parafii od 1 grudnia. Można będzie nabyć małe i duże świece wigilijne. Ofiara za małą świecę 10 zł, za dużą 20 zł. Koordynacją zajmuje się Parafialny Zespół Caritas. Uzyskane środki ze sprzedaży świec zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.
    V. Msze święte w naszej parafii, w najbliższą niedzielę (1 grudnia 2024): w szpitalu co tydzień w soboty o 19.15, w naszym kościele parafialnym Eucharystia w sobotę – „niedziela” o godz. 17.30, oraz w niedzielę o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i o 17.30.
    VI. W tygodniu, w dni powszednie, Eucharystia jest o godz. 9.00 i 17.30.
    VII. BIURO PARAFIALNE w najbliższym czasie: w środę i w piątek o godz. 10.00 do 11.00 oraz o godz. 16.00 do godz. 17.00.
    VIII. Intencje na Msze święte można zamawiać w kancelarii oraz w zakrystii. Bóg zapłać za troskę o zbawienie i uświęcenie oraz za składane ofiary z obfitości serca.
    IX. WYPOMINKI – zapraszamy na modlitwę za zmarłych. Będą jeszcze dzisiaj (w niedzielę 24.11.br) o godz. 17.00.
    X. Nauki – katechezy przed chrztem świętym: w naszej parafii, św. Jana Chrzciciela, będą jeszcze w 4 środę miesiąca o godz. 18.15 (w biurze parafialnym) – najbliższa w środę 27 listopada.
    XI. Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny śpiewane w niedzielę o godz. 8.40
    XII. Zmiana tajemnic różańcowych za tydzień, w niedzielę, o godz. 17.00. Intencje Apostolstwa Modlitwy: Za pielgrzymów nadziei. Módlmy się, aby ten Jubileusz umocnił nas w wierze, pomagając nam rozpoznać zmartwychwstałego Chrystusa w naszym życiu, i przemienił nas w pielgrzymów chrześcijańskiej nadziei.
    XIII. *Zapraszamy wszystkich (dzieci i dorosłych) którzy chcieliby zaangażować się w działalność scholi parafialnej na próby, w każdą środę o godzinie 16.30. (Dodatkowe informacje udziela pani Joanna po Mszy świętej o godzinie 12.00).
    XIV. *Odnowa w Duchu Świętym zaprasza na spotkanie w salce (wejście od parku) w czwartki o godz. 16.00, a następnie Msza święta.
    XV. *Mężczyzn i chłopców zapraszamy do zaangażowania się w działalność liturgicznej służby ołtarza. Spotkania ministrantów oraz kandydatów odbywają się w niedzielę o godzinie 11.30 w zakrystii.
    XVI. *”Ksiądz Robotnik – wspomnienia o księdzu Józefie Rysiu” książka pana Andrzeja Chmielewskiego (w cenie 30 zł) jest do nabycia w zakrystii oraz przy wyjściu z kościoła.
    XVII. Zachęcamy wszystkich do pogłębiania swojej wiedzy religijnej poprzez czytanie prasy katolickiej. Można nabywać tygodnik „Niedziela” (10 zł) i „Gość Niedzielny” (10 zł). Można brać ze sobą gazety, a pieniądze przynieść przy najbliższej okazji. Co jest receptą na długie i zdrowe życie człowieka? Ruch i aktywność. Co jest receptą na długie i zdrowe życie wspólnoty? Działanie! O tym, jak trwać przy Bogu i się nie zasiedzieć, przeczytamy w tym tygodniu w Niedzieli. Wszyscy możemy być Andrzejami! Znaczy… nie, że proboszczami, ale Andrzejami w czyimś życiu. Kim jest „Andrzej” oraz jak się nim stać, dowiemy się czytając Gościa. Orate, laborate et legite!
    XVIII. Dziękujemy za troskę o kościół, prosimy o dalszą. BÓG ZAPŁAĆ: Dziękujemy. Pani Teresie i p. Mieczysławowi za pomoc. Pani Leokadii z Międzyrzecza za ofiarę na rzecz parafii. Stałe podziękowania Parafianom z Międzyrzecza: dla Pani Zuzanny, dla p. Nikodema. Dziękujemy p. Jakubowi oraz p. Adamowi za liczne prace przy świątyni, przy rynnach oraz naprawy i zabezpieczenia na plebanii. Podziękowania dla ZEC-u za sprawną pomoc. Dodatkowo dla pana Zbigniewa Laskowskiego za pomoc przy wywozie liści i porządkach. Zapraszamy nowe chętne osoby i cieszymy się, że jest ich coraz więcej. Na najbliższy piątek zaplanowane jest spotkanie na plebanii, w związku z przygotowaniami do działań formalnych w związku z drogą wokół naszej międzyrzeckiej fary. W pierwszym etapie dotyczącym ołtarza zostały zakupione – ufundowane 4 lichtarze ze świecami (więcej będzie w Liście do Parafian). Dziękujemy szczególnie Pani Monice i Marcinowi za złożoną ofiarę, jedna ofiara anonimowa oraz jedna zadeklarowana – z serca Bóg zapłać!
    XIX. Wszystkim Parafianom i przybyłym Gościom życzymy Bożego błogosławieństwa, a Solenizantom opieki świętych Patronów.
    *Dzisiaj Odpustu zupełnego (pod zwykłymi warunkami) udziela się wiernemu, który w uroczystość Chrystusa Króla odmówi publicznie akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi „O, Jezu najsłodszy, Odkupicielu rodzaju ludzkiego, wejrzyj na nas korzących się u stóp Twego ołtarza.” (por. WO nad. 2). Stałe warunki, które trzeba zawsze wypełnić: spowiedź święta, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach podanych przez Ojca Świętego.
    ks. Andrzej Hładki – proboszcz
    *********************************
    Diecezja zielonogórsko-gorzowska
    Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu
    ul. Spokojna 6 66-300 MIĘDZYRZECZ tel. 95 741 25 40; kom. 533 923 532
    http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl / mail: miedzyrzeczj@diecezjazg.pl
    Nr konta bankowego: 86 1240 3578 1111 0000 4444 8110
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!

Przewiń