Ogłoszenia parafialne
XXVII Niedziela Zwykła
7 października 2018 r.

Autor ks. proboszcz 07.10.2018 r.

 1. Od poniedziałku zapraszamy na nabożeństwo różańcowe. Codziennie o godz. 18.00, w niedzielę o godz. 17.30, różaniec dla dzieci w poniedziałek, środę i piątek o godz. 17.00.
 2. W sobotę 13 października po Mszy św. o godz. 18.30 zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie.
 3. W przyszłą niedzielę obchodzimy Dzień Papieski, z tej okazji będzie zbiórka ofiar do puszek na Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia.
 4. 13 października o godz. 20.00 w kościele seminaryjnym w Paradyżu zostanie wykonany Akatyst ku czci Matki Bożej - zapraszamy do udziału w tej maryjnej modlitwie.
 5. Spotkanie młodzieży rozpoczynającej przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania z kl. VII (grupa ks. Łukasza) będzie
 6. Spotkanie wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej pw. św. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego we wtorek o godz. 19.30.
 7. Odnowa w Duchu Świętym spotyka się w czwartki po wieczornej Mszy św.
 8. Oaza młodzieżowa Ruchu Światło-Życie spotyka się w piątki o godz. 19.00.
 9. Oaza Dzieci Bożych spotyka się w sobotę o godz. 11.00
 10. Zbliża się listopad – pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych w zamawianych Mszach i modlitwie wypominkowej.
 11. Ofiary składane na tacę w przyszłą niedzielę będą przeznaczone na renowację terenu wokół naszego kościoła.
 12. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 13. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego” oraz „Małego Gościa Niedzielnego” dla dzieci.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!