Ogłoszenia parafialne
Uroczystość Świętej Rodziny
30 grudnia 2018 r.

Autor ks. proboszcz 30.12.2018 r.

 1. Jutro – w ostatni dzień roku - zapraszamy na nabożeństwo na zakończenie starego roku po Mszy św. o godz. 18.30.
 2. We wtorek 1 stycznia uroczystość św. Bożej Rodzicielki Maryi. Mszę św. o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00.
 3. W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli. Zapraszamy na Orszak Trzech Króli, który w tym roku będzie w odmiennej formule. Rozpoczniemy Mszą św. w naszym kościele o godz. 16.00, a następnie w orszaku przejdziemy do Domu Kultury, gdzie będą wystawione całe jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. W tym dniu nie bedzie Mszy św. o godz. 18.00.
 4. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek o godz. 18.00 modlitwa w intencji powołań, w piątek po Mszach św. o godz. 9.00 i 18.30 modlitwa Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W sobotę po Mszy św. o godz. 9.00 modlitwa wynagradzająca.
 5. Zmiana tajemnic różańcowych w niedzielę 13 stycznia o godz. 17.30, w tym dniu zapraszamy na spotkanie opłatkowe grupy parafialne.
 6. Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia św. Jan Chrzciciel będzie w sobotę 12 stycznia o godz. 18.30 - serdecznie zapraszamy.
 7. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają dziewczęta na dni skupienia, które będą w Poznaniu w dniach 11-13 stycznia. Szczegóły na plakacie na tablicy ogłoszeń.
 8. Odwiedziny kolędowe w rodzinach naszej parafii:
  • 3 stycznia czwartek od godz. 16.00 Wybudowanie c.d.,
  • 4 stycznia piątek od godz. 16.00 ul. Sienkiewicza,
  • 5 stycznia od godz. 14.00 sobota ul. Pamiątkowa.
 9. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę przeznaczone są na spłatę nowego napędu dzwonów.
 10. W czasie kolędy po południu kancelaria parafialna nie będzie czynna. Pilne sprawy można załatwiać po wieczornej Mszy św.
 11. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 12. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego” oraz „Misyjnych Dróg”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!