Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Zapraszamy!

Autor ks. proboszcz 04.11.2018 r.

Ogłoszenia parafialne

Autor ks. proboszcz 04.11.2018 r.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ogłoszeniami parafialnymi.

Więcej...

Kurs przedmałżeński

Autor ks. proboszcz 23.09.2018 r.

Zapraszamy!

Autor ks. proboszcz15.05.2018 r.

Zapraszamy!

Autor ks. proboszcz18.04.2018 r.

Autor Michał Gnybek 18.03.2018 r.

EDK 2017

EDK 2017 - wyruszam z Gorzowa...

Wielki Post trwa. Wielu z nas myśli o jego jak najgłębszym przeżywaniu. Szukamy rozmaitych form pokutnych, które mogą pomóc nam w przeżywaniu tajemnicy zbawienia. Uczestniczymy w nabożeństwach pokutnych, drodze krzyżowej oraz gorzkich żalach, odmawiamy sobie przyjemności, wypełniamy czas modlitwą i postem, praktykujemy jałmużnę. Tak jak w wielu aspektach naszego życia i tu może grozić nam swoista rutyna... Mimo to staramy się szukać takich form postaw postnych, aby ten czas nie był stracony.

EDK 2017

EDK 2017 - stacja gdzieś pośród lasów i bagien...

Pragnę zachęcić Cię - Drogi Czytelniku - do uczestnictwa w przedsięwzięciu, które z pewnością uczyni Twój post czasem wyjątkowym, które może być - nawet - ważnym, przełomowym wydarzeniem w Twoim życiu. Pragnę zachęcić Cię do uczestnictwa w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (EDK)! EDK to niesamowita forma nabożeństwa drogi krzyżowej: odbywa się w nocy, wymaga od uczestnika przejścia w milczeniu, samotnie co najmniej 40 kilometrów. Kolejne czternaście stacji wypełniają specjalnie na tą okazję napisane rozważania. Wysiłek, modlitwa i refleksja sprawiają, że z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wraca się odmienionym.

EDK 2017

EDK 2017 - nad ranem, okolice Chełmska...

Osobiście uczestniczyłem w dwóch organizowanych na terenie naszej diecezji EDK: z Zielonej Góry do Świebodzina oraz z Gorzowa Wlkp. do Rokitna. Oba zmagania były dla mnie ważnymi przystankami w życiu i pozwoliły mi poddać je głębokiej refleksji, a przede wszystkim spotkać osobiście Pana Jezusa. Stąd i w tym roku EDK stał się podstawowym elementem mojego przeżywania Wielkiego Postu. Co intrygujące obecnie została zorganizowana trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Międzyrzeczu. Jej początek i koniec będzie miał miejsce w Sanktuarium Świętych Pierwszych Męczenników Polski, a trasa będzie przebiegać pośród okolicznych pól i lasów, fragmentami przez tereny podmokłe.

EDK 2017

EDK 2017 - cel tuż, tuż...

EDK skierowana jest do każdego dorosłego (małoletni uczestnicy muszą posiadać pisemną zgodę rodzica oraz opiekę dorosłej osoby!). Jako mieszkaniec naszych międzyrzeckich parafii będziesz miał w tym roku niebywałą okazję by poznać i doświadczyć idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej! Gorąco zachęcam Cię do wzięcia udziału - to doświadczenie odmienia życie! Poniżej kilka przydatnych linków:

EDK 2017

EDK 2017 - tamtego dnia to był dla mnie najpiękniejszy widok!!!

Oficjalna strona Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Tu możesz zapisać się na EDK w Międzyrzeczu

Fanpage międzyrzeckiej EDK

Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie!

Rekolekcje wielkopostne
- zapraszamy!

Autor ks. proboszcz 28.02.2018 r.

Dowiedz się więcej...

Zapraszamy na KURS FILIP!

Autor ks. proboszcz 14.01.2018 r.

Zapraszamy na koncert kolęd!

Autor ks. proboszcz 10.01.2018 r.

Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!