Ogłoszenia parafialne
Uroczystość Chrztu Pańskiego
12 stycznia 2020 r.

Autor ks. proboszcz 12.01.2020 r.

 1. W przyszłą niedzielę 19 stycznia o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Chairete” (Radujcie się) ze Wschowy. Znajdźmy chwilę czasu na wspólne kolędowanie.
 2. Wspólnota św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z modlitwy wstawienniczej w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 19.30 w kościele św. Jana Chrzciciela.
 3. Nauki przed chrztem św. w środę 15 i 22 stycznia od godz. 19.0 – wejście do sali od strony parku.
 4. W dzisiejszą niedzielę 12 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu zespołu Werwa i dzieci z naszej parafii.
 5. Dziś o godz. 18.00 zapraszamy na opłatek Stowarzyszenia św. Jan Chrzciciel – wejście do sali od strony kościoła.
 6. Siostry franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają dziewczęta od 15 roku życia na Dni Skupienia, które będą w dniach 24-26 stycznia w Poznaniu. Szczegóły na plakacie.
 7. Ze względu na kolędę kancelaria parafialne nie będzie czynna wieczorem. Pilne sprawy możemy załatwiać bezpośrednio po wieczornej Mszy św.
 8. Odwiedziny duszpasterskie w rodzinach naszej parafii:
  • W poniedziałek 13 stycznia od godz. 16.00 ul. 30 Stycznia.
  • W wtorek 14 stycznia od godz. 16.00 ul. Pamiątkowa.
  • W środę 15 stycznia od godz. 16.00 ul. Sienkiewicza.
  • W czwartek 16 stycznia od godz. 16.00 ul. Marcinkowskiego i Kwiatowa.
  • W piątek 17 stycznia godz. 16.00 ul. Spokojna i Rolna.
  • W sobotę 18 stycznia od godz. 14. 00 ul. Konstytucji 3 Maja (ale bez bloku nr 59).
 9. W niedzielę możemy zamawiać Msze św. w zakrystii.
 10. Ofiary składane na tacę w ubiegłą niedzielę przeznaczone są na chodniki wokół kościoła wyniosły 4.915 zł „Bóg zapłać!” wszystkim ofiarodawcom.
 11. Zachęcamy do nabywania tygodnika Niedziela, dużo ciekawych tekstów znajdziemy także w Gościu Niedzielnym.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!