Ogłoszenia parafialne
XXXI Niedziela Zwykła
3 listopada 2018 r.

Autor ks. proboszcz 03.11.2018 r.

 1. W przyszłą niedzielę zapraszamy na dodatkową Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 14.00. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze naszej Brygady. Zapraszamy serdecznie do udziału. Po Mszy św. będzie przejście korowodu do stacji PKP, gdzie o 15.30 będzie zaprezentowana inscenizacja historyczna.
 2. Zapraszamy na modlitwę wypominkową: od 3 do 8 listopada i we wszystkie niedziele listopada. W dni powszednie wypominki o godz. 17.45, w niedziele o godz. 17.15.
 3. W dzisiejszą niedzielę podczas wypominek zmiana tajemnic różańcowych oraz spotkanie formacyjne Róż Żywego Różańca.
 4. Wspólnota modltewno-ewangelizacyjna pw. św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zaprasza na Wieczór Chwały ze Świętymi w dniu 6 listopada o godz. 19.15 w naszym kościele.
 5. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi zapraszają dziewczęta na dni skupienia w Poznaniu w dniach 9-11 listopada. Szczegóły na plakacie.
 6. Spotkanie wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej pw. św. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego we wtorek o godz. 19.30.
 7. Odnowa w Duchu Świętym ma spotkania w czwartek po wieczornej Mszy św.
 8. Oaza Młodzieżowa ma spotkania w piątek po Mszy św. wieczornej.
 9. Oaza Dzieci Bożych spotyka się w sobotę o godz. 11.00.
 10. 11 listopada imieniny obchodzi - pracujący w naszej parafii - ks. Marcin Napadło. Polecamy Solenizanta modlitwie i wdzięczności naszych Parafian.
 11. Taca w dzisiejszą niedzielę przeznaczona na remont napędów dzwonów na wieży kościoła.
 12. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc dla Kościoła w Potrzebie.
 13. Do nabycia są kalendarze na przyszły rok – kolorowy (cena 5zł), jednostronicowy (1zł).
 14. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 15. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!