Ogłoszenia parafialne
X Niedziela Zwykła
10 czerwca 2018 r.

Autor ks. proboszcz 10.06.2018 r.

 1. W poniedziałek 11 VI o godz. 19.00 zapraszam wszystkich chętnych do pomocy w organizacji XIII Festynu parafialnego, który odbędzie się w przyszłą niedzielę w parku przy kościele w godz. od 15.00 do 20.00.
 2. W środę 13 czerwca po wieczornej Mszy św. zapraszamy na nabożeństwo fatimskie, które zakończymy procesją z figurą Matki Bożej wokół kościoła. (Nie będzie nabożeństwa czerwcowego o godz. 18.00).
 3. Również 13 czerwca zapraszamy osoby chore, starsze i pracowników służby zdrowia na pielgrzymkę do Rokitna. Początek pielgrzymki o godz. 10.15, Msza św. o godz. 11.00, a następnie posiłek i ciekawy program artystyczny.
 4. Zapraszamy również na odpust rokitniański w przyszłą niedzielę, główna Msza św. będzie odprawiona o godz. 12.00.
 5. W Gorzowie Wlkp. przy parafii św. Pierwszych Męczenników Polski odbędzie się dwudniowe spotkanie ewangelizacyjne pod nazwą Strefa Mocy – bliższe informacje na plakatach.
 6. Obowiązkowe nauki przed chrztem św. dla rodziców i chrzestnych będą 20 i 27 czerwca o godz. 19.00 - wejście do sali od strony parku.
 7. Ofiary składane na tacę w ubiegłą niedzielę przeznaczone na renowację terenu wokół kościoła wyniosły 4.680 zł - „Bóg zapłać!” ofiarodawcom.
 8. W dzisiejszą niedzielę zbiórka ofiar do puszek na rzecz KUL i Wydziału Teologicznego.
 9. Spotkania grup parafialnych:
  • w poniedziałek po Mszy św. wieczornej Odnowa w Duchu Świętym,
  • we wtorek o godz. 19.30 spotkanie Wspólnoty Modlitewno-Ewangelizacyjnej pw. św. Zygmunta,
  • oaza dziecięca i młodzieżowa wg własnego programu.
 10. Dziś po wieczornej Mszy św. spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
 11. W kancelarii parafialnej oraz zakrystii możemy nabywać bilety na XIII Festyn Parafialny, który będzie 17 czerwca w parku przy kościele. Już dziś prosimy Panie o przygotowanie – jak zwykle - znakomitych ciast.
 12. W niedzielę istnieje możliwość zamawiania Mszy św. w zakrystii.
 13. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
 14. 23 czerwca organizowana jest pielgrzymka mężczyzn na Jasna Gorę – bliższe informacje na plakacie w kruchcie.
 15. Przedszkole Jutrzenka prowadzi nabór na nowy rok przedszkolny 2018/2019. Zapraszamy dzieci w wieku od 2 do 6 lat.
 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!