Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Sakrament Bierzmowania

Autor Teresa Flisikowska 16.05.2016 r.

Jak co roku młodzież gimnazjalna przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego w obecności zaproszonych księży z dekanatu udzielił JE ks. biskup Stefan Regmunt.

Grupa kilkudziesięciu osób uzyskała umocnienie w wierze poprzez otwarcie się na dary Ducha Świętego. W podniosłej uroczystości uczestniczyły całe rodziny i liczna rzesza parafian oraz gości.

Przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania prowadził ks. Damian Drop, któremu należą się szczególne podziękowania.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

Autor Teresa Flisikowska 15.05.2016 r.

Wyjątkowo w tym roku w naszej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej nie było I Komunii Świętej, została ona przesunięta na klasę III.

Ale w dniu 15.05.16r. obchodziliśmy Rocznicę I Komunii Świętej. Dzieci w skupieniu, odświętnie ubrane w towarzystwie swoich najbliższych uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej.

Obecność dzieci i wyjątkowo w tym roku zwiększona frekwencja dodały piękna i głębi tego dnia.

Niech przeżycie tego dnia będzie dla nas dorosłych impulsem do większej gorliwości w wierze i wszczepiania jej w to młode pokolenie.

Procesja Fatimska

Autor Teresa Flisikowska 13.05.2016 r.

W rocznicę rozpoczęcia objawień w Fatimie, a także w rocznicę zamachu na Jana Pawła II tradycyjnie przeszliśmy ulicami naszego miasta za figurką Matki Boskiej Fatimskiej. O godzinie 18.00 wyruszyliśmy z Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski do naszego kościoła odmawiając wspólnie modlitwy i śpiewając pieści Maryjne. Po dotarciu do świątyni została odprawiona Msza Święta i odśpiewany Apel Jasnogórski.

Warto nadmienić, że Najświętsza Panienka ma stałe i liczne grono wielbicieli, którzy systematycznie uczestniczą w nabożeństwach Maryjnych. I nic dziwnego - przecież Maryja to nasza najlepsza Matka i Polski Królowa.

Informacja o rozstrzygnięciu zapytania ofertowego z dnia 01.09.2014 r.

Autor ks. proboszcz 25.09.2014 r.

Międzyrzecz, 25 września 2014 r.

Informacja o rozstrzygnięciu zapytania ofertowego z dnia 01.09.2014 r.

na realizację zadania pn.: „Renowacja i konserwacja okien witrażowych oraz zabezpieczenie okien od strony zewnętrznej szkleniem ochronnym z szyby antyrefleksyjnej w kościele gotyckim p.w. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu”. Zadanie to jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.

Nazwa zamawiającego: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu
  ul. Spokojna 6
  66-300 MIĘDZYRZECZ
  REGON 040075018
  NIP 596-1500-522
  TELFON 095 741 25 40

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

Informujemy, iż w toku prowadzonego postępowania zamawiający dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty, tj.:

GOREK RESTAURO Sp. z o.o. Spółka Komandytowa

Ul. Ruskowy Bród 79 A, 03-289 Warszawa

Do upływu terminu składania ofert złożono 4 oferty.

Wymagane warunki udziału w postępowaniu spełnia 4 wykonawców.

Ocenie podlegały 4 oferty, które otrzymały następującą ocenę:
Nr oferty Nazwa i adres wykonawcy Punktacja
1. Furdyna Pracownia Witraży Tomasz Furdyna
Ul. Ignacego Krasickiego 18
30-515 Kraków
62,45
2. Firma Usługowa „MAZI” Piotr Mazurek
Obrażejowice 23
32-107 Radziemice
83,40
3. GOREK RESTAURO Sp. z o.o. Spółka Komandytowa
Ul. Ruskowy Bród 79 A
03-289 Warszawa
100
4. Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „TECHNUS” Sp. z o.o.
ul. Bukowska 237
60-189 Poznań
66,93
Dokumenty do pobrania:
Opis dokumentu: Typ: Data zamieszczenia: Rozmiar:  
Informacja o rozstrzygnięciu zapytania ofertowego
z dnia 01.09.2014 r.
*.pdf 25 września 2014r. 242,00[KB] Pobierz

Zaproszenie na Diecezjalne i Wojewódzkie
Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Autor ks. proboszcz 05.06.2016 r.

1050.

Do wspólnego dziękczynienia za łaskę chrztu i wspólnego wyznania wiary serdecznie zapraszamy zatem wszystkich diecezjan i mieszkańców województwa lubuskiego!

Drodzy Diecezjanie, Szanowni Państwo

Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał także początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość – te słowa napisał papież Franciszek w swym liście na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pozostają nam w pamięci ogólnopolskie uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu. Tę radość pragniemy też przeżyć w naszej diecezji i województwie lubuskim, gromadząc się w sobotę 18 czerwca br. w Międzyrzeczu, którego historia sięga źródeł wiary chrześcijańskiej na naszych ziemiach i początków polskiej państwowości. Tego dnia w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski o godz. 10.15 weźmiemy udział w modlitwie ekumenicznej, po której wysłuchamy wykładu wybitnego znawcy średniowiecza, prof. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat Chrztu Polski. Następnie w korowodzie, łączącym historię ze współczesnością, przejdziemy na rynek miasta, aby o godz. 12.00 celebrować Eucharystię z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi J. E. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Do wspólnego dziękczynienia za łaskę chrztu i wspólnego wyznania wiary serdecznie zapraszamy zatem wszystkich diecezjan i mieszkańców województwa lubuskiego: duszpasterzy, władze świeckie, osoby konsekrowane, ruchy i wspólnoty katolickie, bractwa i stowarzyszenia regionalne, a zwłaszcza rodziny, dla których będzie to dzień diecezjalnej pielgrzymki, oraz wszystkich pragnących wyrazić swą wdzięczność za naszą Ojczyznę i powierzać jej przyszłość Opatrzności Bożej przez wstawiennictwo Matki Bożej Rokitniańskiej i Pierwszych Męczenników Polski.

† Tadeusz Lityński, Biskup Zielonogórsko-Gorzowski
Władysław Dajczak, Wojewoda Lubuski
Remigiusz Lorenz, Burmistrz Międzyrzecza

Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!