Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Roraty 2015

Autor Teresa Flisikowska 29.11.2015 r.

Niedziela Palmowa 2015

Liturgia adwentowa wzywa nas do czuwania... [fot.: Hermann Auinger]

Kolejny raz rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i kościelny „Adwent”, łacińkie „Adevntus”- przyjście naszego Pana i Zbawiciela, którego nieustannie oczekujemy, wypatrujemy i na to spotkanie się przygotowujemy. Liturgia adwentowa wzywa nas do czuwania, abyśmy nie zmarnowali naszego życia. Adwent jest także czasem przygotowania na pamiątkę pierwszego przyjścia Jezusa Chrystusa na ziemię, tj. na Uroczystośc Bożego Narodzenia.

W czasie Adwentu szczególnie towarzyszy nam Najświętsza Maryja Panna, Patronka adwentowego czuwania. Adwentowe dni, to czas radosnego oczekiwania, gdyż przychodzi nasz Zbawiciel i nasz Pan, pełen miłosierdzia i przebaczającej miłości.

Szczególnym wyrazem tego oczekiwania są wotywne Msze Święte ku czci Najświętszej Maryi Panny tzw. roraty, na które podążamy z zapaloną lampką w ręku.

W SPOSÓB SZCZEGÓLNY MARYJA I JÓZEF ZAPRASZAJĄ WSZYSTKIE DZIECI NA RORATY W: poniedziałek, środę i piątek. ZABIERZ SWÓJ LAMPION - PRZYJDŹ. CZEKAMY!!!

Kurs przedmałżeński

Autor ks. proboszcz 05.09.2015 r.

Dowiedz się więcej...

Pożegnanie księdza Artura

Autor parafianie 23.08.2015 r.

Tradycyjnie już pod koniec sierpnia następują zmiany personalne w obsadzie duszpasterskiej w parafiach.

Ks. Artur Grześko - decyzją ks. biskupa po czterech latach posługi w naszej parafii został przeniesiony na nową placówkę w Cybince.

15.08.14 r. podczas Mszy Świętej o godzinie 09.00 parafianie pożegnali kapłana. Były kwiaty, piękne słowa, gorące podziekowania i szczere życzenia.

Szczęść Boże ks. Arturze na kolejnej stacji kapłańskiej posługi!

Do pracy duszpasterskiej w naszej parafii został posłany ks. Tomasz Szydełko, który przybędzie 24.08.15 r. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach.

Komunia Święta Rocznicowa

Autor Teresa Flisikowska 07.06.2015 r.

W dniu 7.06.2015 r. obchodziliśmy w naszej parafii Rocznicę I Komunii Świętej. Odświętnie ubrane dzieci wraz z Rodzicami wzięły udział w Eucharystii.

Odprawiający Mszę Świętą ks. Artur wygłosił homilię, w której zachęcał tak dzieci jak i dorosłych do pielęgnowania praktyk religijnych.

Życzymy dzieciom wzrastania w wierze i kroczenia drogą zgodną z zasadami dekalogu.

Bierzmowanie

Autor Teresa Flisikowska 28.05.2015 r.

Jak co roku młodzież naszej parafii przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego w obecności zaproszonych księży z całego dekanatu udzielił JE ks. biskup Adam Dyczkowski.

Grupa kilkudziesięciu osób uzyskała umocnienie w wierze poprzez otwarcie się na dary Ducha Świętego. W podniosłej uroczystości uczestniczyły całe rodziny i liczna rzesza parafian oraz gości.

Przygotowanie młodzieży do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej prowadził ks. Artur Grześko, któremu należą się szczególne podziękowania.

Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!