Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Zaproszenie na Diecezjalne i Wojewódzkie
Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Autor ks. proboszcz 05.06.2016 r.

1050.

Do wspólnego dziękczynienia za łaskę chrztu i wspólnego wyznania wiary serdecznie zapraszamy zatem wszystkich diecezjan i mieszkańców województwa lubuskiego!

Drodzy Diecezjanie, Szanowni Państwo

Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał także początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość – te słowa napisał papież Franciszek w swym liście na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pozostają nam w pamięci ogólnopolskie uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu. Tę radość pragniemy też przeżyć w naszej diecezji i województwie lubuskim, gromadząc się w sobotę 18 czerwca br. w Międzyrzeczu, którego historia sięga źródeł wiary chrześcijańskiej na naszych ziemiach i początków polskiej państwowości. Tego dnia w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski o godz. 10.15 weźmiemy udział w modlitwie ekumenicznej, po której wysłuchamy wykładu wybitnego znawcy średniowiecza, prof. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat Chrztu Polski. Następnie w korowodzie, łączącym historię ze współczesnością, przejdziemy na rynek miasta, aby o godz. 12.00 celebrować Eucharystię z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi J. E. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Do wspólnego dziękczynienia za łaskę chrztu i wspólnego wyznania wiary serdecznie zapraszamy zatem wszystkich diecezjan i mieszkańców województwa lubuskiego: duszpasterzy, władze świeckie, osoby konsekrowane, ruchy i wspólnoty katolickie, bractwa i stowarzyszenia regionalne, a zwłaszcza rodziny, dla których będzie to dzień diecezjalnej pielgrzymki, oraz wszystkich pragnących wyrazić swą wdzięczność za naszą Ojczyznę i powierzać jej przyszłość Opatrzności Bożej przez wstawiennictwo Matki Bożej Rokitniańskiej i Pierwszych Męczenników Polski.

† Tadeusz Lityński, Biskup Zielonogórsko-Gorzowski
Władysław Dajczak, Wojewoda Lubuski
Remigiusz Lorenz, Burmistrz Międzyrzecza

Informacja w sprawie teologiczno
-katechetycznych studiów podyplomowych

Autor ks. proboszcz 05.06.2016 r.

itf

W roku 2016/17 Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein planuje otworzyć teologiczno-katechetyczne studia podyplomowe.

W związku z podpisaniem w dniu 31 maja br. nowego porozumienia między Konferencją Episkopatu Polski a Ministrem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii, informujemy, że w roku 2016/17 Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein (działając jako ośrodek zamiejscowy PWT Wrocław) planuje otworzyć teologiczno-katechetyczne studia podyplomowe dla nauczycieli posiadających przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne. Ukończenie ww. studiów podyplomowych upoważnia do nauczania religii w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjalnych. W związku z tym, że są to studia samofinansujące (płatne), ich uruchomienie oraz wysokość czesnego uwarunkowane są od ilości zgłoszeń. Decyzja o naborze zostanie podjęta po ostatecznej kalkulacji finansowej. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z IFT: sekretariat@ift.zgora.pl; 68 458 25 70.

Ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. PWT
Dyrektor IFT

Zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży do...
Świebodzina!

Autor ks. proboszcz 05.06.2016 r.

Drogi młody przyjacielu! Jeśli z jakichś powodów nie możesz uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro to PRZYJEDŹ DO ŚWIEBODZINA! Spotykamy się wszyscy pod NAJWIĘKSZĄ FIGURĄ CHRYSTUSA NA ŚWIECIE, aby razem przyjrzeć się Orędziu Papieża Benedykta XVI na tegoroczne ŚDM.

Ks. Robert Patro

Pobierz plan spotkania

Zespół Szkół Katolickich im św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze zaprasza!

Autor Michał Gnybek 29.03.2016 r.

Szkoła katolicka jest miejscem, w którym pomaga się w rozwoju pełni człowieczeństwa w oparciu o wartości chrześcijańskie, w poszanowaniu wolności i indywidualności. Miejsce takie pomaga wszystkim uczniom w odkryciu i następnie w pełnym rozwoju ich talentów poprzez prowadzenie działań lekcyjnych i pozalekcyjnych, dzięki którym uczniowie zdobywają wiedzę oraz umiejętności pozwalające sprostać wyzwaniom młodzieńczego i dorosłego życia. Na terenie naszej diecezji znajduje się m.in. Zespół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Poniżej znajdują się odsyłacze do audycji wyemitowanych w TV Trwam oraz Radiu Maryja, których treść dotyczyła m.in. szkół katolickich. W programie wzięli udział uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Katolickich im. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Pragniemy, aby zamieszczone poniżej audycje wsparły rozwój szkolnictwa katolickiego w naszej diecezji. Zwłaszcza teraz - w okresie podejmowania decyzji dotyczących przyszłości naszych młodych diecezjan.

Audycja - Radio Maryja - "Czas wzrastania"

Życzenia

Autor ks. proboszcz 27.03.2016 r.

Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!