Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Boże Ciało

Autor Teresa Flisikowska 26.05.2016 r.

Boże Ciało 2016

W tym milczeniu białej Hostii niesionej w monstrancji są wszystkie Jego słowa, jest całe Jego życie oddane na ofiarę Ojcu za każdego z nas. [foto: ElectricDisk]

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, po łacinie "Corpus Christi" lub "Corpus Domini" zaliczana jest do świąt dogmatycznych, tj. ukazujących Prawdy Wiary. Boże Ciało nie jest znane ani prawosławnym, ani protestantom.

Pewien czeski ksiądz Piotr z Pragi nie wierzył w realną obecność Zbawiciela w konsekrowanej Hostii. Postanowił więc w 1263 r. odbyć pielgrzymkę do Rzymu, aby umocnić swoją wiarę przy grobie św. Piotra. Zatrzymał się w miejscowości Bolsena (środkowe Włochy). Podczas odprawienia Najświętszej Ofiary w miejscowym kościółku św. Krystyny zaraz po wypowiedzeniu słów Konsekracji krople krwi zaczęły spływać z Hostii na ręce kapłana i na rozłożony korporał ołtarza. Ogarnięty strachem Piotr z Pragi chciał początkowo ukryć ten fakt, ale potem przerwał Mszę Świętą i udał się pośpiesznie do pobliskiego Orvieto, gdzie zatrzymał się sam papież Urban IV. Ojciec Święty wysłuchał relacji strwożonego księdza i zarządził zbadanie całej sprawy, w wyniku czego jeszcze w tym samym roku Hostia i zakrwawiony korporał zostały uroczyście przewiezione z Bolseny do Orvieto, gdzie spoczęły w tamtejszej katedrze i gdzie do dziś są przechowywane.

11 sierpnia 1264 r. tenże sam papież Urban IV ustanowił - na pamiątkę Mszy Bolseńskiej - Święto Bożego Ciała dla całego Kościoła katolickiego, a w 1311 r. papież Klemens V przeznaczył na obchodzenie tego święta czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się natomiast 19 czerwca 1264 r, a poprowadził ją uliczkami Orvieto sam Urban IV w towarzystwie licznie zgromadzonych kardynałów i prałatów oraz tłumów wiernych adorujących nie tylko konsekrowaną Hostię, lecz także korporał z plamami Krwi Chrystusowej.

"W święto Bożego Ciała odnawia się szczególna obecność Chrystusa na ulicach, placach i drogach. Przemawia On do nas zgromadzonych już nie żywym słowem Ewangelii, jak ongiś, ale jakże bardzo wymownym milczeniem eucharystycznym. W tym milczeniu białej Hostii niesionej w monstrancji są wszystkie Jego słowa, jest całe Jego życie oddane na ofiarę Ojcu za każdego z nas. Starajmy się tak uczestniczyć w kulcie publicznym Bożego Ciała, aby tajemnica Chrystusa jeszcze głębiej przeniknęła całe nasze życie."

[Św. Jan Paweł II]

Sakrament Bierzmowania

Autor Teresa Flisikowska 16.05.2016 r.

Jak co roku młodzież gimnazjalna przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego w obecności zaproszonych księży z dekanatu udzielił JE ks. biskup Stefan Regmunt.

Grupa kilkudziesięciu osób uzyskała umocnienie w wierze poprzez otwarcie się na dary Ducha Świętego. W podniosłej uroczystości uczestniczyły całe rodziny i liczna rzesza parafian oraz gości.

Przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania prowadził ks. Damian Drop, któremu należą się szczególne podziękowania.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

Autor Teresa Flisikowska 15.05.2016 r.

Wyjątkowo w tym roku w naszej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej nie było I Komunii Świętej, została ona przesunięta na klasę III.

Ale w dniu 15.05.16r. obchodziliśmy Rocznicę I Komunii Świętej. Dzieci w skupieniu, odświętnie ubrane w towarzystwie swoich najbliższych uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej.

Obecność dzieci i wyjątkowo w tym roku zwiększona frekwencja dodały piękna i głębi tego dnia.

Niech przeżycie tego dnia będzie dla nas dorosłych impulsem do większej gorliwości w wierze i wszczepiania jej w to młode pokolenie.

Procesja Fatimska

Autor Teresa Flisikowska 13.05.2016 r.

W rocznicę rozpoczęcia objawień w Fatimie, a także w rocznicę zamachu na Jana Pawła II tradycyjnie przeszliśmy ulicami naszego miasta za figurką Matki Boskiej Fatimskiej. O godzinie 18.00 wyruszyliśmy z Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski do naszego kościoła odmawiając wspólnie modlitwy i śpiewając pieści Maryjne. Po dotarciu do świątyni została odprawiona Msza Święta i odśpiewany Apel Jasnogórski.

Warto nadmienić, że Najświętsza Panienka ma stałe i liczne grono wielbicieli, którzy systematycznie uczestniczą w nabożeństwach Maryjnych. I nic dziwnego - przecież Maryja to nasza najlepsza Matka i Polski Królowa.

Informacja o rozstrzygnięciu zapytania ofertowego z dnia 01.09.2014 r.

Autor ks. proboszcz 25.09.2014 r.

Międzyrzecz, 25 września 2014 r.

Informacja o rozstrzygnięciu zapytania ofertowego z dnia 01.09.2014 r.

na realizację zadania pn.: „Renowacja i konserwacja okien witrażowych oraz zabezpieczenie okien od strony zewnętrznej szkleniem ochronnym z szyby antyrefleksyjnej w kościele gotyckim p.w. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu”. Zadanie to jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.

Nazwa zamawiającego: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu
  ul. Spokojna 6
  66-300 MIĘDZYRZECZ
  REGON 040075018
  NIP 596-1500-522
  TELFON 095 741 25 40

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

Informujemy, iż w toku prowadzonego postępowania zamawiający dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty, tj.:

GOREK RESTAURO Sp. z o.o. Spółka Komandytowa

Ul. Ruskowy Bród 79 A, 03-289 Warszawa

Do upływu terminu składania ofert złożono 4 oferty.

Wymagane warunki udziału w postępowaniu spełnia 4 wykonawców.

Ocenie podlegały 4 oferty, które otrzymały następującą ocenę:
Nr oferty Nazwa i adres wykonawcy Punktacja
1. Furdyna Pracownia Witraży Tomasz Furdyna
Ul. Ignacego Krasickiego 18
30-515 Kraków
62,45
2. Firma Usługowa „MAZI” Piotr Mazurek
Obrażejowice 23
32-107 Radziemice
83,40
3. GOREK RESTAURO Sp. z o.o. Spółka Komandytowa
Ul. Ruskowy Bród 79 A
03-289 Warszawa
100
4. Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „TECHNUS” Sp. z o.o.
ul. Bukowska 237
60-189 Poznań
66,93
Dokumenty do pobrania:
Opis dokumentu: Typ: Data zamieszczenia: Rozmiar:  
Informacja o rozstrzygnięciu zapytania ofertowego
z dnia 01.09.2014 r.
*.pdf 25 września 2014r. 242,00[KB] Pobierz

Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!