Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Dziękujemy Partnerowi FUNDACJI PZU!

Autor Organizatorzy ŚDM w Międzyrzeczu 25.07.2016 r.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest.
Lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II

Z całego serca DZIĘKUJEMY Partnerowi FUNDACJI PZU za pomoc w organizacji Światowych Dni Młodzieży
w Międzyrzeczu, które odbyły się 25.07.2016 r. w Ośrodku Wypoczynkowym Głębokie.

Stowarzyszenie „Święty Jan Chrzciciel”
Dekanalny Duszpasterz Młodzieży
Młodzież
Opiekunowie

Więcej na temat Fundacji PZU...

Światowe Dni Młodzieży w Międzyrzeczu
BĄDŹ Z NAMI!

Autor Teresa Flisikowska 12.07.2016 r.

W ten jedyny wyjątkowy dzień 25.07.2016 r., godzina od 14.30 do 22.00 Włosi i Polacy razem. Miejsce spotkania: Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Głębokie.

Z okazji Światowych Dni Młodzieży niepowtarzalna impreza integracyjna z wieloma hitowymi atrakcjami!

NIE MOŻE CIEBIE ZABRAKNĄĆ!!!

Przyjdź! Czekamy!

Festyn Parafialny

Autor Teresa Flisikowska 19.06.2016 r.

„Cokolwiek (...) czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie...” [1 Kor 10,31]

W niedzielę 19 czerwca już jedenasty raz zgromadziliśmy się w parku przy naszej świątyni na festynie parafialnym.

Jak zwykle dominowała bogata oferta radosnej imprezy oraz słoneczna, prawdziwie letnia pogoda, przyciągnęły rzesze mieszkańców Międzyrzecza.

Wspólnie spędzony czas, dzieci z rodzicami, a często również i dziadkami był okazją do wspaniałej zabawy i rodzinnego świętowania.

Diecezjalne Uroczystości 1050-Lecia Chrztu Polski

Autor Teresa Flisikowska 18.06.2016 r.

1050lecie

Przemaszerowaliśmy w pięknym korowodzie "1050 rocznica Chrztu Polski". [foto: Gazeta Lubuska]

„Gdzie chrzest, tam nadzieja!” - pod takim hasłem odbyły się obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Międzyrzecz i krew Męczenników są powodem, dla którego zgromadziliśmy się w tym prastarym polskim grodzie, by dziękować Bogu za dar chrztu. Czynimy to wszyscy razem z przekonaniem, że właśnie męczeńska śmierc Pięciu Braci Eremitów stała się dla nas wszystkich prawdziwym zasiewem wiary przynoszącym do dziś obfity plon.

Uroczysta Msza Święta sprawowana była pod przewodnictwem Metropolity Poznańskiego Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z udziałem Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego oraz biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Mieliśmy okazję uczestniczyć w nabożeństwie ekumenicznym, przemaszerowaliśmy w pięknym korowodzie '1050 rocznica Chrztu Polski", a także podziwialiśmy występy Dziecięcego Chóru "Piccolo" oraz występ zespołu "Antiqo More".

Był to czas wielkich, doniosłych przeżyć, wspomnień i refleksji...

Dzień Rodziny

Autor Teresa Flisikowska 29.05.2016 r.

W tym dniu młodzież oazowa pod kierunkiem ks. Damiana Dropa przygotowała dla swoich Rodziców ogromną niespodziankę z racji święta Mamy i Taty.

O godzinie 15.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Rodziców, a po niej wszyscy udali się do "Leśniczówki" nad jeziorem Głębokie i tam czekały dopięte na ostatni guzik atrakcje: na poważnie przygotowany montaż słowno - muzyczny i tu po policzkach popłynęły łzy...., ale były to łzy radości i szczęścia, następnie już na wesoło przystąpiliśmy do gier, zabaw, konkursów rodzinnych itp.

Jak na prawdziwą imprezę przystało nie zabrakło ciasta, kawy, herbaty no i oczywiście pieczenia pysznych kiełbasek przy ognisku.

Pamiętaliśmy też o życzeniach... dla ks. Damiana, który 1.06. obchodził swoją drugą rocznicę święceń kapłańskich.

Wszystko co dobre szybko się kończy...., jeszcze wspólnie odśpiewany Apel Jasnogórski... i czas do domu... bo jutro szkoła i praca!

Nawigacja: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 
 

Historia parafii

Kościół parafialny w Międzyrzeczu został erygowany pod patronatem króla w I połowie XIII w. wraz z nadaniem praw miejskich. Pierwsze wzmianki dotyczące parafii i kościoła pochodzą z 1232 r., kiedy to wymieniony był pleban „Iohanne plebano de Mezerets”. W 1259 r. zostaje zapisany układ zawarty z wójtem i mieszkańcami o kościół miejski. Kolejne informacje źródłowe pochodzą z 1417 r. i dotyczą altarystów przy kościele. W 1474 r. na Międzyrzecz napada oddział króla Macieja Korwina. Napastnicy splądrowali i spalili całe miasto, w wyniku pożaru spłonął również kościół. Zachowany do dziś kościół św. Jana został wzniesiony w latach 1474-1479.

Czytaj całość...

Księża proboszczowie i wikarzy w historii parafii od XIII wieku

Ks. infułat H. Sz. Guzowski (1921-2006)

Kapłan szczęśliwy a takim był ksiądz infułat Henryk to człowiek, który przeżywa swoje istnienie na sposób kapłański. I w żaden inny sposób. Od półrocznego pobytu w areszcie śledczym w 1946 roku. Jako członek Armii Krajowej przez trzyletnie studia w Akademii handlowej w Szczecinie. Przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych w Gorzowie Wlkp. [...] Poprzez 52 lata kapłaństwa ksiądz Henryk modlił się, myślał i pracował na wzór Chrystusa.

[Fragment kazania ks. bpa P. Sochy podczas Mszy pogrzebowej]

Malowidła ścienne z XVI wieku

W czerwcu 2009 r., podczas prac remontowych w górnych partiach ścian i na sklepieniu prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, dokonano niezwykłego odkrycia. Spod kilku warstw pobiał i farby nieoczekiwanie wydobyto na światło dzienne renesansowe malowidła ścienne o tematyce ornamentalno-figuralnej, o których istnieniu nie zachował się do naszych czasów żaden przekaz.

Więcej...

Zobacz zdjęcia...

http://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdfhttp://www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl/zapytanie/renowacja_i_konserwacja_okien_witrazowych_oraz_zabezpieczenie_okien_od_strony_zewnetrznej_szkleniem_ochronnym_z szyby_antyrefleksyjnej_w_kosciele_gotyckim_pw_sw_jana_chrzciciela_w_miedzyrzeczu.pdf
Brak pluginu Flash

Kliknij by pobrać informację!